Kategoria: Teksty

Hospicjum to dom. Tekst z 2012 roku

Hospicjum to ostatnie miejsce, gdzie powinien trafia膰 kot, nawet przewlekle, nieuleczalnie chory, czy stary. Hospicjum powinno by膰 brakiem alternatywy. Gdy ju偶 naprawd臋 nie ma innego wyj艣cia.

Logo Kociego Hospicjum

Kocie Hospicjum w 2012 roku

Czasami liczby, z kr贸tkim om贸wieniem, pozwalaj膮 lepiej unaoczni膰 pewne sprawy zwi膮zane z dzia艂alno艣ci膮 takich miejsc, jak m贸j dom.

Bia艂o-bura kotka siedzi na pod艂odze

DIOZ zajuma艂 nam koty, czyli gorzkie uwagi o pomocy zwierz臋tom z Ukrainy

Dzia艂aj膮cemu w naszym imieniu wolontariuszowi zabrano w Przemy艣lu ok. 40 kot贸w, kt贸re wi贸z艂 do nas ze Lwowa.

Czarny kotek i bury kot patrz膮 na siebie, w tle but i noga cz艂owieka

Moje stado

To, co mnie nap臋dza, to nieustanna ciekawo艣膰; wysi艂ek zobaczenia zwierz臋cia w zwierz臋ciu. Nie 鈥 odbicia moich ludzkich emocji i zachowa艅, ale ich w艂asnych, gatunkowych, jak r贸wnie偶 osobniczych.

Kot Nimeh

Dlaczego nazywamy si臋 Hospicjum?

Pod jednym z naszych post贸w na Facebooku kto艣 w komentarzu zada艂 pytanie: 鈥濪laczego to si臋 nazywa hospicjum? Przecie偶 tyle tu dobrych, radosnych opowie艣ci, a i adopcje si臋 zdarzaj膮鈥.

Alef

5. rocznica 艣mierci Alefa

23 listopada 2015 umar艂 Alef, kt贸ry by艂 nie tyle kotem-symbolem, co kwintesencj膮 sensu istnienia Kociego Hospicjum. Z tej okazji przypominamy tekst Agn, kt贸ry pojawi艂 si臋 na naszym Facebooku nieca艂y tydzie艅 przed 艣mierci膮 Alefa.

Kot siedzi na oknie i patrzy na ulic臋

******

Tak zwana polityka i to, co dzieje si臋 obecnie ulicach – dotyczy nie tylko naszych podopieczych, nas samych i naszej fundacji, ale i innych organizacji pozarz膮dowych. Dlatego czasem piszemy nie tylko “o kotkach”.

Ma艂a kotka Aliama, kt贸ra nie ro艣nie.

Pi膮tka dla zwierz膮t, czyli polityka w dzia艂aniach organizacji prozwierz臋cej

Wszyscy oniemieli z zachwytu nad 鈥瀙i膮tk膮 dla zwierz膮t鈥, ale w kwestii tego, co mnie najbardziej interesuje, czym si臋 zajmuj臋 bezpo艣rednio i co uwiera mnie najbardziej 鈥 nie ma w niej NIC (偶eby nie napisa膰 dosadniej).

Miot koci膮t.

Hekatomba koci膮t

To, 偶e jedne koci臋ta nadal b臋d膮 umiera膰, czy te偶 b臋d膮 usypiane, nie mo偶e mie膰 wp艂ywu na moj膮 determinacj臋, by ratowa膰 inne. Wszystkim nie pomog臋, nie dam rady 鈥 ale z zaci臋tym uporem b臋d臋 nadal robi膰 swoje. W tym ma艂ym zakresie, na miar臋 moich si艂, przy wsparciu przyjaci贸艂 i os贸b 偶yczliwych. To jedyne, co mog臋 zrobi膰.

Cz艂owiek i kot.

Prawa cz艂owieka

Poczu艂am strach, bo znowu kto艣 mo偶e poczu膰 si臋 uprawnionym do tego, by dos艂ownie wybi膰 mi z g艂owy moje w艂asne pomys艂y na to, jak ma wygl膮da膰 moje 偶ycie. Poczu艂am strach, bo znowu nie mia艂abym oparcia w prawie i w tych instytucjach, kt贸re zobowi膮zane s膮, by moich praw broni膰, a nie narzuca膰 mi cudze.