loader image

Teksty

Kot Nimeh

Dlaczego nazywamy się Hospicjum?

Pod jednym z naszych postów na Facebooku ktoś w komentarzu zadał pytanie: „Dlaczego to się nazywa hospicjum? Przecież tyle tu dobrych, radosnych opowieści, a i adopcje się zdarzają”.

Więcej >>
Alef

5. rocznica śmierci Alefa

23 listopada 2015 umarł Alef, który był nie tyle kotem-symbolem, co kwintesencją sensu istnienia Kociego Hospicjum. Z tej okazji przypominamy tekst Agn, który pojawił się na naszym Facebooku niecały tydzień przed śmiercią Alefa.

Więcej >>
Kot siedzi na oknie i patrzy na ulicę

******

Tak zwana polityka i to, co dzieje się obecnie ulicach – dotyczy nie tylko naszych podopieczych, nas samych i naszej fundacji, ale i innych organizacji pozarządowych. Dlatego czasem piszemy nie tylko „o kotkach”.

Więcej >>
Mała kotka Aliama, która nie rośnie.

Piątka dla zwierząt, czyli polityka w działaniach organizacji prozwierzęcej

Wszyscy oniemieli z zachwytu nad „piątką dla zwierząt”, ale w kwestii tego, co mnie najbardziej interesuje, czym się zajmuję bezpośrednio i co uwiera mnie najbardziej – nie ma w niej NIC (żeby nie napisać dosadniej).

Więcej >>
Miot kociąt.

Hekatomba kociąt

To, że jedne kocięta nadal będą umierać, czy też będą usypiane, nie może mieć wpływu na moją determinację, by ratować inne. Wszystkim nie pomogę, nie dam rady – ale z zaciętym uporem będę nadal robić swoje. W tym małym zakresie, na miarę moich sił, przy wsparciu przyjaciół i osób życzliwych. To jedyne, co mogę zrobić.

Więcej >>
Człowiek i kot.

Prawa człowieka

Poczułam strach, bo znowu ktoś może poczuć się uprawnionym do tego, by dosłownie wybić mi z głowy moje własne pomysły na to, jak ma wyglądać moje życie. Poczułam strach, bo znowu nie miałabym oparcia w prawie i w tych instytucjach, które zobowiązane są, by moich praw bronić, a nie narzucać mi cudze.

Więcej >>
Mały kotek bezdomny.

Nie ma praw zwierząt bez praw człowieka

Nie będzie praw zwierząt bez praw człowieka. Każdy, kto z lekceważeniem mówi o prawach człowieka, w równej pogardzie będzie miał prawa zwierząt – prawa słabszych, nieuprzywilejowanych, zależnych, będących w mniejszości, niepasujących do wzorca.

Więcej >>
Trzy koty wyglądają przez okno w nocy.

Wracam do swojej niszy

Wiara w siłę edukacji i racjonalnej dyskusji poszła mi się paść już zupełnie. Perspektywa zwierzęcia jest dużo ważniejsza, niż histeryczna ludzka egzaltacja, a wolność osobista kończy się tam, gdzie zaczyna się cierpienie i krzywda innej istoty.

Więcej >>
Łysy kot bezdomny sfinks.

Zastanówcie się, czego bronicie…

Podstawą cierpienia zwierząt jest chciejstwo człowieka. Handel dzikimi gatunkami jest trzecią najbardziej intratną gałęzią czarnego rynku – po narkotykach i handlu ludźmi. Ale większość widzi bohaterskiego Rambo broniącego swojej własności.

Więcej >>