loader image

Podsumowanie sierpnia 2021

Czarno-biały kot o imieniu Maruda siedzi w kenelu na szarym kocyku w białe groszki.

Zapraszamy na – niestety smutne – podsumowanie sierpnia: pożegnaliśmy dwóch mieszkańców Kociego Hospicjum: Marudę i Rozbujanego.

Staruszek Maruda trafił do nas rok temu, w sierpniu. Był osłabiony z powodu ropnia, miał FIV, bardzo nie lubił wizyt w lecznicach. Z czasem jego zdrowie udało się trochę podreperować, a kot znalazł w Hospicjum swój nowy dom. Jednak ostatnio bardzo mocno osłabł: wirus nabytego niedoboru immunologicznego dał niestety o sobie znać.

Rozbujany był z nami dłużej: zamieszkał w Kocim Hospicjum w maju 2016 roku. Ostatnio nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia, nasiliły się problemy z zębami, katar, kot nie miał apetytu. Badania nie dawały odpowiedzi. Musieliśmy podjąć decyzję o eutanazji.

Pod naszą opiekę przeszły cztery nowe koty. Izaak i Samuel przyjechały do nas z Suwałk, zaś Sodden i Pusia to toruńskie koty bezdomne.  Suwałczanie – wbrew obawom poprzednich opiekunów – radzą sobie u nas bardzo dobrze, choć jeden z nich wymagał lekkiego podreperowania.

Sodden raczej nie jest zbyt oswojony i trochę czasu zajmie, zanim przyzwyczai się do nowego domu. Jest nieufny i woli przesiadywać w kenelu. Kiedy nikogo z ludzi nie ma w pobliżu potrafi nawet wyjść, ale gdy tylko ktoś się zbliża – natychmiast chowa się do swojego transportera. Z czasem ta nieufność maleje: kot odważa już nawet siedzieć na skraju kenela i obserwować sytuację, lecz kiedy okazać mu zainteresowanie – np. w postaci aparatu fotograficznego – czmycha w bezpieczne miejsce.

Pusia to kotka działkowa, znaleziona w fatalnym stanie. Do końca miesiąca przebywała w lecznicy, gdzie staraliśmy się ją uratować.

Oprócz tego działaliśmy cały czas w terenie wspierając kastrowanie i leczenie kotów środowiskowych.  Pomogliśmy między innymi czwórce kilkunastotygodniowych kocich dzikusów z Torunia (badania i profilaktyka – odrobaczenie, odpchlenie), które przebywają obecnie na tymczasie (choć nie u nas) i szukają domów z prawdziwego zdarzenia.

Koty, które przeszły pod naszą opiekę:

 • Izaak (Żubr) (18 sierpnia, bezdomny kot z Suwałk, podejrzenie zaburzeń neurologicznych)
 • Pusia (26 sierpnia, kotka działkowa z Torunia, objawy neurologiczne, niska temperatura ciała)
 • Samuel (Rambo) (18 sierpnia, bezdomny kot z Suwałk, FIV)
 • Sodden (1 sierpnia, kot środowiskowy, z toruńskiego schroniska, przewlekła niewydolność nerek)
Bezdomna czarno-biała kotka pusia z lecznicy weterynaryjnej.
Pusia / Kocie Hospicjum

Najważniejsze zabiegi i leczenie zwierząt fundacyjnych:

 • Amarna (kontynuacja leczenia, badania, usunięcie polipa, leczenie)
 • Feri / Ferrari (problemy z uchem – wysięk i trzepotanie głową, badania, zabieg usunięcia polipa w uchu, leczenie)
 • Idaho (problemy z zębami, brak apetytu, badania, sanacja jamy ustnej, leczenie)
 • Izaak (chodzenie w kólko, problemy z widzeniem, możliwe zaburzenia neurologiczne, fatalny stan jamy ustnej, katar, badania, sanacja jamy ustnej, leczenie)
 • Pusia (kotka środowiskowa, bezwładna, “lejąca się”, brak apetytu, problemy z utrzymaniem głowy w pozycji pionowej, badania, leczenie)
 • Rozbujany (znaczne pogorszenie stanu zdrowia, problemy z zębami, katar, brak apetytu, badania, leczenie, podejrzenie perforacji jelita w wynikach)
 • Sodden (badania, odpchlenie, odrobaczenie, sanacja jamy ustnej, oporządzenie odgryzionych uszu, leczenie)
 • Yarin (kontynuacja leczenia, badania, czyszczenie zębów)

Odeszli:

 • Maruda (na głównym zdjęciu u góry, 4 sierpnia, FAIDS)
 • Rozbujany (20 sierpnia, eutanazja)

***

Nasze działania możliwe są wyłącznie dzięki Twojej pomocy. Jeśli uważasz, że to, co robimy jest ważne – wesprzyj nas:

Dziękujemy!

Czarno biały kot Sodden siedzi w transporterze, który znajduje się w kenelu
Sodden / Kocie Hospicjum