loader image

Petycja do Ministra Środowiska

Dziki kot

Podpisaliśmy petycję w sprawie  wprowadzenia zakazu posiadania zwierząt niebezpiecznych przez cyrki oraz zmiany kwalifikacji czynu nielegalnego posiadania zwierząt niebezpiecznych – z wykorczenia na przestępstwo.

Fundacja Hospicjum dla Kotów bezdomnych dołączyła do grona organizacji prozwierzęcych, które podpisały petycję  w sprawie natychmiastowej zmiany kwalifikacji czynu, polegającego na nielegalnym posiadaniu i przetrzymywaniu zwierząt niebezpiecznych, z wykroczenia na przestępstwo i wprowadzenia zakazu posiadania i przetrzymywania zwierząt niebezpiecznych przez cyrki.

Petycja skierowana jest do Michała Wosia, Ministra Środowiska, Zbigniewa Ziobry, Ministra Sprawiedliwości oraz do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Andrzej Szweda-Lewandowskiego.

Inicjatywa stworzenia petycji pojawiła się na fali wydarzeń i społecznej dyskusji wywolanych przez działania Kamila S., “właściciela” pumy Nubii.

Apelujemy o natychmiastowe podjęcie działań legislacyjnych, mających na celu uniemożliwienie takich działań, poprzez zmianę kwalifikacji czynu nielegalnego posiadania zwierząt niebezpiecznych z wykroczenia na przestępstwo oraz zamknięcie tak zwanej “furtki cyrkowej” poprzez wprowadzenia zakazu posiadania i przetrzymywania zwierząt niebezpiecznych w cyrkach w art. 73.2. Ustawy o ochronie przyrody, a równocześnie o podjęcie szerokiej i merytorycznej debaty na temat posiadania zwierząt niebezpiecznych przez prywatne osoby i ryzyka z tym związanego. Równocześnie apelujemy do mediów i społeczeństwa o nie uleganie emocjom w tego typu sprawach, o zapoznanie się z faktami oraz prawomocnymi wyrokami Sądów, które bez żadnej wątpliwości stwierdziły, że puma nie mogła zgodnie z przepisami pozostać w rękach Kamila S.

Pełna treść petycji oraz lista sygnatariuszek i sygnatariuszy na stronie Kampanii “Cyrk Bez Zwierząt”.