loader image

1,5% dla kotów bezdomnych

FHdKBlogoNIGHT

1,5% dla kotów bezdomnych

KRS 0000408882

Kim jesteśmy?

Jesteśmy osobami, które nie zgadzają się na cierpienie zwierząt. Prowadzimy Kocie Hospicjum – dom dla chorych, uprzednio bezdomnych kotów oraz podejmujemy szereg działań w zakresie zwalczania bezdomności i krzywdy niechcianych zwierząt towarzyszących.

Tworzymy Fundację Hospicjum dla Kotów Bezdomnych – organizację pożytku publicznego. Dzięki temu możemy prosić Cię o 1,5% Twojego podatku.

Co zrobimy z TWOIM 1,5%?

To samo, co każdego roku: środki uzyskane z odpisów 1,5% podatku przeznaczamy wyłącznie i bezpośrednio na pomoc dla kotów bezdomnych.

W 2023 roku w Kocim Hospicjum przebywało stale ok. 80 kotów – niesamodzielnych, niepełnosprawnych, starych, chorych, po wypadkach, z Polski, Ukrainy i Białorusi. Zwierzęta te wymagały naszej niemal ciągłej uwagi, częstych wizyt w klinikach weterynaryjnych i specjalistycznej diety.

Zorganizowaliśmy również pomoc dla łącznie ponad 300 kotów środowiskowych: od opłacania kastracji i sterylizacji, przez finansowanie zabiegów, po zakup karmy.

Kastracje

w ramach walki z nadpopulacją opłaciliśmy ponad 150 kastracji i sterylizacji

Bura kotka w kołnierzu pooperacyjnym po zabiegu usunięcia oka

leczenie

sfinansowaliśmy kilkaset diagnostyk  i ponad 200 zabiegów

KARMA

kupiliśmy kilka ton karmy dla mieszkańców Hospicjum i kotów środowiskowych

Od 2023 roku w ramach odpisów od podatku możesz przekazać nam nie 1% – ale aż 1,5%!

Tylko dzięki odpisom 1,5% za 2022 mogliśmy w roku 2023 opłacić faktury z lecznic weterynaryjnych na kwotę 165 543,89 zł oraz zakupić karmę za 30 509,54 zł.

Prosimy: pomóż nam działać dalej!

Przekaż swój 1,5% podatku za 2023

na koty bezdomne

Jak to zrobić?

Wystarczy, ze w swoim rozliczeniu podatkowym podasz

nasz numer KRS 0000408882

oraz obliczoną kwotę 1,5% Twojego podatku.

(Nie musisz wpisywać żadnego celu szczegółowego!)

portal podatkowy

możesz rozliczyć się za pomocą ministerialnego portalu podatkowego

Rozlicz PIT Online

PITax

lub za pomocą systemu PITax, w którym nasz numer KRS został wpisany domyślnie

jeśli rozliczasz się inaczej

Upewnij się, że nasz numer KRS 0000408882 znajduje się w odpowiedniej rubryce.

Na stronie Pitax znajdziesz aktualne i gotowe do pobrania formularze PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-OP z wpisanym już naszym numerem KRS.

Fragment zeznania podatkowego PIT z wpisany numerem KRS Fundacji Hospicjum dla Kotów Bezdomnych w celu przekazania 1% podatku

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt: lp.mu1714969023jcips1714969023oheic1714969023ok@aj1714969023cadnu1714969023f1714969023. Przed wysłaniem maila warto jednak zerknąć na poniższą listę pytań, które często otrzymujemy – być może jest na niej odpowiedź na Twój problem ☺

Najczęściej zadawane Pytania Dotyczące 1,5%

Jest to skutek zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która miała miejsce w 2022 roku.

Terminy składania zeznań podatkowych wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez względu na to, czy składasz PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, czy PIT-39 – w 2024 roku ostatecznym terminem jest 30 kwietnia.

Najpierw obliczamy należny podatek, następnie mnożymy go przez 1,5%. Tak uzyskaną kwotę zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół. Na przykład: jeśli podatek wynosi 4568 zł, wówczas 1,5% to 68,52 zł, zaś w rozliczeniu PIT wpisujemy 68,50 zł.

Więcej – nie. Mniej – tak. W miejscu przekazywanej nam kwoty możesz wpisać dowolną mniejszą od 1,5% Twojego należnego podatku sumę.

Jednak jeśli chcesz wesprzeć Kocie Hospicjum większą kwotą pieniędzy – zajrzyj tutaj.

Nie, podobnie jak to było z odpisami 1%, tak i w przypadku 1,5% nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów.

Młoda, szylkretkowa kotka stoi w boksie w lecznicy
Bezdomna, młoda, szylkretkowa kotka Józefina, która mieszkała w Hospicjum przez 4 miesiące, po czym znalazła swój dom na koniec 2023 roku, tuż przez Sylwestrem. Karma i opieka weterynaryjna została pokryta ze środków pozyskanych z odpisów 1,5% za 2022 rok.

Nie, przekazanie 1,5% nie wpływa na wysokość Twojej niedopłaty. Jednak warunkiem koniecznym do przekazania nam Twojego 1,5% jest zapłacenie w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma nam być przekazana – nie później, niż w okresie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Chociaż Twoja decyzja nie będzie miała dla Ciebie żadnego znaczenia finansowego, to jednak możesz uzyskać w ten sposób kilka rzeczy. Po pierwsze bezpośrednio zadecydujesz o tym, gdzie trafią pieniądze z Twoich podatków. Po drugie, jeśli zdecydujesz się przekazać swoje 1,5% Kociemu Hospicjum, to wesprzesz w ten sposób jedyne miejsce w Polsce, w którym chore i niechciane koty znajdują dom do końca swojego życia. Po trzecie – zyskujesz gwarancję, że cała przekazana przez Ciebie kwota zostanie przeznaczona bezpośrednio na pomoc bezdomnym zwierzętom. Nie zyskasz jednak wdzięczności naszych hospicyjnych kotów – one uważają, że i tak się im należy 😉

Czarno-biała kotka po operacji usunięcia gałki ocznej.
Jagoda - bezdomna kotka z Chełmży, którą odnaleziono z uszkodzonym okiem. Ze środków pozyskanych z 1,5% opłaciliśmy jesienią 2023 roku zabieg enukleacji gałki ocznej.

Nie musisz podawać nazwy naszej organizacji. Wystarczy, że wpiszesz nasz nr KRS 0000408882:

Fragment zeznania podatkowego PIT z wpisany numerem KRS Fundacji Hospicjum dla Kotów Bezdomnych w celu przekazania 1% podatku

Jeśli korzystasz z e-urzędu skarbowego na stronie Ministerstwa Finansów (usługa Twój e-PIT), to będzie tam miejsce, w którym będziesz mógł wpisać nasz nr KRS. Wreszcie jeśli rozliczasz się korzystając z programu PITax, nasz nr KRS będzie już tam wpisany.

Bardzo ważne jest właściwe podanie danych Fundacji Hospicjum dla Kotów Bezdomnych, czyli naszego numeru KRS. Pomyłka w tym numerze może spowodować, że Twoje pieniądze nie będę przekazane na rzecz żadnej organizacji, ponieważ późniejsza korekta tych danych nie zawsze jest możliwa.

Nie, nie ma konieczności podawania celu szczegółowego. Jednak jeśli chcesz, możesz na przykład wpisać imię konkretnego kota, na którego pragniesz przekazać 1,5% Twojego podatku.

Mała, półkilogramowa ruda Tasia, mieszkanka Kociego Hospicjum Przeszła zabieg repozycji żołądka i zamknięcia przepukliny przeponowej, za który mogliśmy zapłacić dzięki Waszym odpisom 1,5%.

Tak, pod warunkiem, że wyrazisz na to zgodę: w formularzu PIT zaznaczysz, że chcesz ujawnić swoje dane. Jednak nie musisz tego robić, jeśli nie chcesz – możesz pozostać osobą anonimową, ponieważ w żaden sposób nie będziemy mogli ustalić, że dana kwota pochodzi od Ciebie.

W zasadzie nie. Jeśli jednak wypełniasz więcej niż jeden formularz PIT (np. jeden w związku z przychodami związanymi ze stosunkiem pracy, a drugi w związku z dochodami z papierów wartościowych), możesz przekazać 1,5% z każdego zeznania na inną organizację.

Nie. Decyzja należy do wyłącznie Ciebie, niemniej jednak naprawdę warto to zrobić. Po pierwsze przekazanie 1,5% nic nie kosztuje. Po drugie to wyłącznie Ty możesz zadecydować, gdzie ten mały ułamek Twojego podatku trafi. Po trzecie, jeśli zdecydujesz się przekazać go naszej Fundacji, masz gwarancję, że – jak co roku – przeznaczymy go w całości i bezpośrednio na pomoc dla bezdomnych kotów.

Iwanek, kot z pseudohodowli, wieloletni mieszkaniec Kociego Hospicjum. W tym roku "tylko" złamał sobie ząb i nabawił się zapalenia pęcherza moczowego. Jego pobyt w Hospicjum i leczenie opłacamy dzięki Wam. Dziękujemy!

1,5% podatku jest pobierany od każdego podatnika – bez względu na to, czy wskaże konkretną organizację, którą chce wesprzeć, czy nie. Jeśli zatem nie wskażesz, komu go przekazać, o przeznaczeniu tych pieniędzy zadecyduje za Ciebie rząd. Możliwe jest wówczas, że Twoje pieniądze trafią tam, gdzie byś sobie tego nie życzył/a.

Tak, jednak musisz spełnić trzy warunki: Twoja deklaracja podatkowa musiała zostać złożona w terminie, sama korekta nie może zostać złożona później niż miesiąc od terminu składania PIT-ów (czyli od 30-ego kwietnia), wreszcie Twój podatek powinien zostać zapłacony w terminie 2 miesięcy od złożenia deklaracji.

Tadzia, mała, bezdomna kotka, znaleziona w bardzo złym stanie (zagnieżdżone larwy, problemy z wydalaniem) w Kowalewie Pomorskim. Znalazła swój dom i opiekę weterynaryjną w Kocim Hospicjum dzięki odpisom 1,5% od podatku dochodowego.

Jak najbardziej! Sprawdź, jaką dokładnie łączną sumę nam przekazałaś/-eś w darowiznach pieniężnych i wpisz ją do swojego zeznania podatkowego. Pamiętaj, że wystarczającym udokumentowaniem takiej darowizny jest np. potwierdzenie transakcji wygenerowane przez bank (np. w wyciągu bankowym). Nie potrzebujesz od nas również żadnego zaświadczenia – ponieważ adresatem Twojego przelewu była organizacja pożytku publicznego – Fundacja Hospicjum dla Kotów Bezdomnych.

Tak. Wystarczy, że złożysz PIT-OP, w którym podasz nasz numer KRS: 0000408882. Możesz również wypełnić PIT-37 w oparciu o PITu, który dostałaś/-eś od ZUSu.

2 x tak 🙂 Taka lista nazywa się wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok podatkowy w roku następnym. Aktualizowana i publikowana jest w grudniu każdego roku, m.in. na stronie Narodowego Instytutu Wolności. Jesteśmy na tej liście od 2014 roku.

Tortuga trafiła pod naszą opiekę jesienią 2021, po dwukrotnym (!) upadku z balkonu w domu opiekunów. W ubiegłym roku pogłębiły się jej kłopoty padaczkowe, co wymagało kosztownej diagnostyki w Gdańsku (m.in. rezonans magnetyczny) i ustawienia leków od nowa. Tortugą opiekujemy się ze środków pozyskanych z odpisów 1,5%.